8. harjumus. Efektiivsest suurepäraseks


8. harjumus. Efektiivsest suurepäraseks. Autor Stephen R. Covey, kirjastus Ilo, 2010

Marge Tooming-Pullisaar on ajakirjas Director avaldanud kokkuvõtte raamatust järgnevalt: Oled sa tundnud end mõnel eluhetkel kasutu, mõttetu ja üksildasena, kuidagi eemalseisvana või mures perekonna, ettevõtte ja riigi pärast? Kas oled oma ettevõtmistes kokku puutunud apaatsete väsinud kolleegidega? Kas usud, et su ettevõtte inimesed on tunduvalt andekamad, võimekamad ja loomingulisemad, kui nende töö seda kasutada võimaldab? Kui jah, siis on 8. harjumus see, mida vajad. Milles seisneb 8. harjumus? Nii nagu ooperilaulja avastab üha enam oma häält, selle ulatust ja kõla, et teada saada, mis ooperi osa just talle sobib, on igal inimesel “oma hääl”, mille ta leidma peaks. Autor pakub selleks välja neli sammu:

1. samm: väike paus – otsuse ja reageerimisviisi vahele jääb alati üks viiv, mille pikkus on inimeseti erinev. Teadvusta seda hetke, sest just siin saad sa valida, kuidas reageerida. Me ei saa mõjutada ennast ümbritsevat keskkonda, küll aga oleme vabad valima reageerimisviisi. Kui teise inimese käitumine tekitab sinus teravalt negatiivse emotsiooni, siis mõtle hetkeks ja otsusta alles siis, kuidas sa vastad.

2. samm: enese jälgimine. Tsivilisatsiooni ajalugu tõestab, et on olemas universaalsed üldtunnustatud moraalsed printsiibid, nagu õiglus, heasoovlikkus, austus, ausameelsus, teenimisvalmidus ja panustamine. Kõik see on aluseks sinu usaldusväärsusele, millega sa lood tahes tahtmata usaldust ka enda ümber. Muidugi on võimalik neid eirata, kuid siis ei saa rääkida usaldusväärsusest, moraalist ega autoriteedist.

3. samm: sünergia loomine. Meid kõiki iseloomustab neli intelligentsuse osa: emotsionaalne, hingeline, füüsiline ja vaimne. Keha on töövahend, mida tuleb tervislikult toita ja treenida. Mõistust tuleb kasutada loominguliselt, südant aga lahkelt. Hingega saab aga täita oma inimvajadusi. Kui jätad ühe või mitu neist kõrvale, ei saa sa edukalt tegutseda. Nende ignoreerimine avaldub nii inimese kui ettevõtte puhul eesmärkide ebaselguses, poliitilistes mängudes, rivaalitsemises, apaatias, info kinnihoidmises jms.

4. samm: järjekindlus. Sõnad visioon ja missioon kõlavad iseenesest õõnsalt ja kaugelt. Kuid mõtestame need lahti: inimese (ettevõtte) missioon on tema olemasolu põhjus (miks ma olen olemas). Visioon on see, kuidas asi välja näeb, kui sa oma missiooni väga hästi täidad. Seega – sõnasta oma eesmärk, pane see kindlasti kirja ja liigu selle poole järjekindlalt, sihipäraselt. Isikliku eeskujuga saab juba luua usaldust ehk soovides valitseda valitse kõigepealt iseennast.

8. harjumus tähendab ka teiste inimeste innustamist nii, et nemadki leiaksid “oma hääle”. Siis saab nii isikliku elu kui ettevõtte mõttes alguse täideviimine, koostöö ja võidan-võidad kokkulepped, kus ühegi asjaosalise huve ei eelistata teise arvel. Edasi pole raske järeldada, et ettevõtte edukaks toimimiseks on vaja leida “ühine hääl”.

Vaata videot

Sildid:, , , , , , , , , , ,

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.